Krok–po–kroku: Przenośny kominek

Efekt końcowy

Efekt końcowy poniższej instrukcji to przenośny kominek. My nie zamontowaliśmy kółek, ale mogłoby to być rozwiązanie jeszcze bardziej ułatwiające przenoszenie! Jest to możliwe dzięki braku emisji szkodliwych substancji i tym samym braku konieczności posiadania otworu gazów spalinowych.

Mniej zręcznym osobom polecamy złożyć zamówienie w MyBuilder!

Potrzebne

Do samodzielnego skonstruowania ozdobnego, przenośnego kominka potrzebne będą wymienione poniżej materiały i narzędzia: 

Materiały:

Tools:

  • piłka do drewna i metalu
  • śrubokręt
  • wiertarka
  • poziomica
  • nóż Stanley
  • szpachelka
  • gąbka
  • pędzel lub wałek malarski

Krok 1: Skonstruuj obudowę

Najpierw trzeba skonstruować obudowę, do której kominek będzie pasował idealnie od góry. Można wykorzystać do tego celu drewno lub metal. Należy upewnić się, że góra obudowy nie jest wykonana z grubych listew – otwory wentylacyjne z boku kominka muszą pozostać odkryte. Trzeba dopasować także rozmiar wnęki do wymiarów wewnętrznych kominka, aby zapewnić podporę z każdej strony (góra kominka jest szersza od tacy o mniej więcej 1 cm, co również należy wziąć pod uwagę).

Wooden frame

Krok 2: Sprawdzenie, czy obudowa pasuje

Byłoby szkoda, gdyby okazało się, że obudowa jest już gotowa, a kominek nie pasuje do wnęki, dlatego należy to najpierw to sprawdzić:

Krok 3: Sprawdź otwory wentylacyjne

Należy sprawdzić, czy otwory wentylacyjne na spodzie są wystarczająco odkryte. Należy również pamiętać, że w późniejszych etapach trzeba będzie przymocować do obudowy płyty Promatect – kominek będzie wtedy postawiony około 1 cm wyżej, ale otwory wentylacyjne będą nadal musiały być odkryte.

Krok 4: Zaznacz wymiary na płycie

Drewnianą obudowę należy umieścić na płycie Promatect i zaznaczyć wymiary. Uwaga: Należy dodać 1 cm odstępu, tak aby następna płyta zmieściła się pomiędzy. My wykorzystaliśmy płyty Promatect HD, aby obudowa mogła stać również na zewnątrz. Uwaga: Sam kominek musi być zawsze suchy!

Krok 5: Natnij płytę

Płytę można naciąć przy pomocy noża i poziomicy podążając za zaznaczoną linią.

Krok 6: Ułam płytę

Teraz wystarczy ułamać płytę dokładnie w miejscu naniesionego wcześniej nacięcia.

Krok 7: Przymocuj płyty do obudowy

Następny krok to przykręcenie płyt do obudowy. Zamknięty w ten sposób otwór kominka trzeba będzie poprawić w dalszych etapach.

Krok 8: Obróć obudowę do góry nogami

Należy obrócić obudowę do góry nogami i zaznaczyć wnękę kominka tak, aby można było wyciąć ją w następnym etapie.

Krok 9: Wywierć otwór w górnej płycie

Na tym etapie trzeba będzie odkręcić i zdjąć górną płytę. Wymiary wewnętrzne kominka zaznaczone są u dołu. Należy wywiercić w tym miejscu otwór, aby później można było wyciąć wnękę kominka wyrzynarką.

Krok 10: Wytnij wnękę kominka

Wytnij zaznaczoną wnękę kominka. Należy ciąć po stronie zewnętrznej, ponieważ linia zaznaczona jest od wewnątrz – obudowa będzie pasować tylko wtedy (zobacz także Krok 1).

Krok 11: Przykręć płytę górną do obudowy

Przykręć płytę górną z powrotem do obudowy kominka, która powinna teraz wyglądać tak:

Krok 12: Sprawdź ponownie, czy kominek pasuje

Ponownie sprawdź, czy kominek pasuje do wnęki. Jeśli płyta górna nie jest wystarczająco szeroka, można to łatwo skorygować teraz.

Krok 13: Nałóż narożniki

Przytnij narożnik tak, aby pasował i zmieszaj gips z wodą. Przymocuj narożniki gipsem.

Krok 14: Nałóż gips i wygładź

Pora nałożyć gips i wygładzić powierzchnię gąbką.

Krok 15: Oszlifuj obudowę

Oszlifuj obudowę na gładko.

Krok 16: Pomaluj

Pomaluj obudowę. Pomimo, iż płomienie ogrzewają pomieszczenie, powierzchnia tej obudowy nie będzie się nagrzewać w dużym stopniu, stąd też można użyć zwykłej farby. 

Przy korzystaniu z kominka na zewnątrz płomienie będą nieco rozwiewane przez wiatr, co sprawi, że powierzchnia będzie cieplejsza. Jeśli nasz blog stanowi jedynie inspirację do stworzenia własnej obudowy, w której nad kominkiem również ma znajdować się płyta, należy użyć farby odpornej na ciepło. My użyliśmy odpornej na ciepło farby mineralnej KEIM, która stanowi również ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Efekt końcowy

Efekt końcowy to estetyczny przenośny kominek. Wystarczy podłączyć i rozpalić! Jedno napełnienie zbiornika wystarczy na około 10 godzin. 

Jak wolisz? Minimalistycznie i bez dodatków, z ceramicznymi drewienkami, czy ozdobnymi kamykami?