
System Home Assistant można zainstalować na komputerach Windows lub Linux, Raspberry PI lub otworzyć przy pomocy oprogramowania w chmurze
Dlaczego Home Assistant?
Urządzenia Enjoyable Warmth z inteligentnym oprogramowaniem mogą być obsługiwane na wiele sposobów – aplikacja dostępna jest na smartfonach, tabletach, laptopach oraz komputerach stacjonarnych (jest to tzw. Progressive Web App – chociaż wersja Android i iOS wygląda całkiem „normalnie”, można z niej korzystać również w przeglądarce). Dostępna jest również obsługa przy pomocy Asystenta Google, Amazon Alexa czy Samsung SmartThings, w tym sterowania głosowego. Można również połączyć urządzenia Enjoyable Warmth z usługą Zapier i skonfigurować wiele wygodnych ustawień.
Jeśli jednak korzystają Państwo już z systemu Home Assistant lub szukają Państwo platformy automatyzacji domowej z oprogramowaniem otwartym, urządzenia Enjoyable Warmth mogą być obsługiwane przy pomocy interfejsu REST. Wygląda to na bardziej skomplikowane niż jest w rzeczywistości, o czym można przekonać się czytając niniejszy artykuł. Dzięki interfejsowi REST korzystanie z oprogramowania w chmurze (Google, Amazon, Samsung) nie jest konieczne, a obsługa urządzeń odbywa się tylko w domu.
W ten sam sposób można obsługiwać urządzenia na innych platformach automatyzacji domowej, w tym OpenHAB, Domoticz, Fibaro itd.
Instrukcja
Należy zainstalować program Home Assistant na komputerze Windows, następnie dodać kominek na bioetanol korzystając z interfejsu Home Assistant, co umożliwi jego zdalne włączanie i wyłączanie. Dodanie przycisków W górę/W dół oraz konfigurację umożliwiającą odczytywanie informacji dotyczących np. poziomu paliwa pozostawimy czytelnikom w ramach ćwiczenia.
Info: Oprogramowanie Windows niekoniecznie stanowi najlepsze rozwiązanie w przypadku automatyzacji domowej, warto natomiast zastanowić się nad wyborem Raspberry PI.
Instalacja Home Assistant
Wymagania wstępne instalacji
Aby rozpocząć instalację programu Home Assistant, należy najpierw pobrać i zainstalować program Python, dostępny pod adresem https://www.python.org/downloads/windows/, korzystając po prostu z kreatora instalacji.
Należy również pobrać i zainstalować rozszerzenie programu "Tools for Visual Studio" – "Build Tools for Visual Studio", dostępne pod adresem https://visualstudio.microsoft.com/downloads/.
Ostatnim elementem, o którym nie wspomniano w instrukcji instalacji programu Home Assistant, jest moduł CORS. Należy uruchomić wiersz polecenia i wprowadzić następujące polecenie:
pip3 install aiohttp_cors
Instalacja Home Assistant
Informacje na temat instalacji Home Assistant znaleźć można pod adresem https://www.home–assistant.io/docs/installation/windows/. Należy uruchomić wiersz polecenia i wprowadzić poniższe polecenie:
pip3 install homeassistant
Zostanie rozpoczęty proces instalacji oprogramowania Home Assistant:
Po zakończeniu instalacji można uruchomić program Home Assistant wprowadzając poniższe polecenie w wierszu polecenia (aby skonfigurować automayczne uruchamianie programu Home Assistant po uruchomieniu systemu Windows należy zapoznać się z informacjami na stronie https://www.home–assistant.io/docs/installation/windows):
py -m homeassistant --open-ui
Program Home Assistant zostanie uruchomiony i otworzy się w przeglądarce. Rozpocznie się proces wprowadzania danych:
Po wprowadzeniu hasła oraz konfiguracji ustawień lokalizacji nastąpi przekierowanie do ekranu głównego. Przed dodaniem urządzeń ekran jest praktycznie pusty:
Dodanie kominka do Home Assistant
Następnym krokiem jest dodanie kominka do systemu Home Assistant, do czego potrzebny będzie jego adres IP, dostępny w aplikacji Enjoyable Warmth po rozwinięciu szczegółów urządzenia:
Adres IP kominka to 192.168.2.143.
Następnie należy przejść do katalogu konfiguracyjnego otwierając okno eksploratora plików Windows i wpisując poniższy tekst w pasku lokalizacji pliku:
%APPDATA%/.homeassistant
Nastąpi przekierowanie do katalogu konfiguracyjnego Home Assistant:
Należy otworzyć plik "configuration.yaml" w edytorze tekstu i dodać poniższy tekst:
switch:
platform: command_line
switches:
fireplace:
command_on: 'C:\Windows\System32\curl -X PUT "http://192.168.2.143/v1/device/on"'
command_off: 'C:\Windows\System32\curl -X PUT http://192.168.2.143/v1/device/off'
command_state: 'C:\Windows\System32\curl -X GET http://192.168.2.143/v1/device'
value_template: '{{ value_json["state"]=="On" }}'
friendly_name: Fireplace
Powinno to wyglądać w ten sposób:
Na koniec należy uruchomić program Home Assistant ponownie (zrestartować), aby wyświetlić rezultaty konfiguracji. Kominek można teraz włączać i wyłączać przy pomocy Home Assistant:
Lista poleceń REST dostępna w dokumentacji produktu. Przykład sposobu uzyskiwania informacji dotyczących statusu kominka poniżej: